careerguide.nl

Cyberbewust is nog niet cyberweerbaar

Nieuws
09-10-2026
Riskworld
Oktober staat in Europa weer in het teken van cybersecurity, met veel aandacht voor medewerkers. Volgens Riskworld is awareness alleen niet meer genoeg: het gaat om de weerbaarheid van de organisatie als geheel.

Hackers richten zich nog vooral op doelwitten met grote impact of een forse buit. Toch kan ook een kleinere organisatie geraakt worden via leveranciers, uitbesteders en andere schakels in de keten. Bovendien maakt AI het werk van hackers sneller en eenvoudiger, waardoor de drempel om kleinere organisaties aan te vallen daalt. Tegelijk neemt de wettelijke druk toe. Sinds augustus geldt in Nederland de Cyberbeveiligingswet, de uitwerking van NIS2, voor ruim 8.000 organisaties. Voor de financiële sector gold DORA al eerder. Het bestuur moet de maatregelen goedkeuren en toezien op de uitvoering.

Voor risk- en complianceprofessionals draait het volgens Riskworld om de vraag hoe goed cyberrisico’s verbonden zijn met governance, risicomanagement en bestuurlijke verantwoordelijkheid. De wetgeving vraagt onder meer om zicht op de uitbestedingsketen, maatregelen op basis van een risicoanalyse en goed ingerichte procedures voor incidenten en herstel. Ook organisaties waarvoor de regels niet direct gelden, kunnen die elementen oppakken. Cybersecuritymaand wordt zo een toets voor de hele organisatie, niet alleen voor het klikgedrag van medewerkers. Het doel is daarmee niet alleen cyberbewust zijn, maar vooral cyberweerbaar georganiseerd zijn.

Dit is een samenvatting van het volledige artikel op de site van Riskworld.