careerguide.nl

Kabinet ziet belastingontwijking verder afnemen door strengere fiscale regels

Nieuws
06-07-2026
Eelco Eerenberg
Volgens het kabinet werpen de afgelopen jaren ingevoerde maatregelen tegen internationale belastingontwijking hun vruchten af. Vooral de aanpak van hybride constructies en de invoering van een minimumbelasting hebben het speelveld ingrijpend veranderd.

De Nederlandse aanpak van internationale belastingontwijking heeft volgens het kabinet geleid tot aantoonbare resultaten. Sinds 2021 geldt een conditionele bronbelasting op rente-, royalty- en dividendbetalingen aan laagbelastende jurisdicties en misbruiksituaties. Daarnaast zijn de Europese antibelastingontwijkingsrichtlijnen (ATAD1 en ATAD2), de wereldwijde minimumbelasting en diverse nationale maatregelen ingevoerd om fiscale mismatches en ongewenste constructies tegen te gaan. Een belangrijk voorbeeld is de afschaffing van het fiscale voordeel van de bekende cv/bv-structuur. Volgens de effectmeting zijn bestaande structuren grotendeels beëindigd en worden nieuwe constructies nauwelijks nog opgezet. Ook wijzen afnemende rulings, minder hybride structuren en een daling van commerciële winstrapportages door Amerikaanse bedrijven op een afname van belastingontwijking.

Tegelijkertijd benadrukt het kabinet dat internationale samenwerking noodzakelijk blijft. Multinationals kunnen hun fiscale structuren immers over meerdere landen spreiden, waardoor nationale maatregelen alleen onvoldoende zijn. De wereldwijde minimumbelasting van 15 procent voor grote ondernemingen moet verdere winstverschuiving ontmoedigen en zorgen voor een gelijker internationaal speelveld. Daarnaast onderzoekt het kabinet of bestaande regels voldoende bescherming bieden tegen nieuwe fiscale constructies die ontstaan binnen buitenlandse belastingstelsels. Daarmee verschuift de aandacht van het bestrijden van bekende ontwijkingsroutes naar het tijdig signaleren en aanpakken van nieuwe vormen van internationale belastingplanning.

Dit is een samenvatting van het volledige artikel op taxence.nl.